ybierają ten system napędzający energię cieplną. Niezależnie, czy decydujemy się na panele słoneczne czy kolektory słoneczne, montaż przebiega sprawnie i na pewno jest opłacalny. Zastanowienia wymaga wybór firmy, która założy nam instalację. Jest ich obecnie mnóstwo, ponieważ rynek dopiero się rozwija. Działają one prężnie, a pracownicy służą pomocą w wyborze odpowiedniego systemu. Doradzą, w jaki sposób korzystać z zamontowanej instalacji i wyjaśnią, jak energia odnawialna wpływa na możliwość obniżenia rachunków. Ceny instalacji danego systemu są zróżnicowane i zależą od jego rodzaju, możliwości technicznych budynku, a także od oferty konkretnej firmy. W dłuższej perspektywie czasu taka instalacja zwraca się z nadwyżką. Inwestycja w fotowoltaikę to nie tylko efekt w postaci bycia "eko", ale także krok w przyszłość polegający na znacznym obniżeniu rachunków za energię cieplną.
Nikt nie mówi że musimy w
Wszelkie ruchy ekologiczne nie kojarzą się większości ludzi zbyt dobrze. Często nie wynika to ze złej woli ludzkiej, czy też niewłaściwych działań takich organizacji, ale po prostu z niezrozumienia lub błędnych przekazów w mediach, które przecież lubują się w tym, że przekazują nam zupełnie inny obraz rzeczywistości od tego właściwego. My sami musimy jednak podejmować zdecydowane kroki proekologiczne, jeśli nie chcemy, aby środowisko naturalne zostało przez nas wkrótce doszczętnie zniszczone. Nikt nie mówi, że musimy w tym celu rezygnować ze wszelkich przyjemności życiowych, ale dobrze byłoby usiąść i zastanowić się, co możemy zrobić dla Matki Natury, a przy tym także dla nas samych. Energia odnawialna i fotowoltaika mogą być tym kierunkiem, w którym powinniśmy spojrzeć i być może któremu przyjrzeć powinniśmy się nieco bardziej z bliska. Chyba wszyscy wiemy, że kolektory słoneczne dają wymierne korzyści nie tylko przyrodzie, ale również nam samym, czyli ich użytkownikom. Dlatego też grono tych ostatnich stale się powiększa, co jest z pewnością pocieszającym trendem w tych trudnych czasach.
Wystarczy że skupimy się na tym
Z każdej strony jesteśmy zasypywani informacjami o tym, jak szybko i niebezpiecznie postępuje ocieplenie klimatu, a kolejne lokacje znikają z mapy świata przez nasze bezmyślne zachowanie względem natury. Gdy kilka miesięcy temu pozwoliliśmy środowisku nieco od siebie odpocząć, ponieważ większość czasu spędzaliśmy w domu, ono od razu odżyło - wystarczyło tylko kilka tygodni! Co więc mogłoby się stać, gdybyśmy działania proekologiczne postanowili wprowadzić do swojego życia na co dzień, a nie tylko w sytuacjach nadzwyczajnych? Z pewnością w wielu osobach pokutuje przekonanie, że niewiele mogą zdziałać. A to błąd! Fotowoltaika pomoże nam wszystkim, a zwłaszcza przyrodzie, jeśli tylko na to pozwolimy. Wystarczy, że skupimy się na tym, by to energia odnawialna odpowiadała za ocieplenie naszego domu czy dostarczanie do niego prądu. Kolektory słoneczne działają właśnie w taki sposób, "pobierając" energię od słońca i zamieniając ją w tę energię, której potrzebujemy, by móc komfortowo żyć w swoim domu. Brzmi to bardzo prosto, prawda? W praktyce zaś jest równie proste, jeśli nie bardziej wręcz banalne.
Dostępne odnawialne źródła energii
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań pozwalających na ograniczenie emisji smogu. Energia odnawialna wykorzystana zamiast paliw stałych mniej obciąża środowisko naturalne. Użycie alternatywnych źródeł energii wpisuje się w konwencję zrównoważonego rozwoju, ponieważ nie zużywamy naszych zapasów surowców naturalnych. Kolektory słoneczne i fotowoltaika znacznie zmniejszają zanieczyszczenie środowiska. Jednak z uwagi na długość dnia i sezonową intensywność promieniowania słonecznego dostarczają nam energii głownie w sezonie letnim. Co daje właścicielom gospodarstw domowych zainstalowane kolektorów słonecznych? Po pierwsze, przez pół roku zyskujemy na wygodzie. Nie ma problemu z rozpalaniem i wyrzucaniem popiołu. Po drugie, dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej przyczyniamy się do ochrony środowiska. Decydując się na zastosowanie kolektorów słonecznych zaoszczędzimy około 60% rocznej energii potrzebnej do przygotowania ciepłej wody. Dodatkowo, kolektory płaskie, które stanowią najlepsze rozwiązanie w naszym klimacie, są odporne na czynniki zewnętrzne tj. gradobicie i uszkodzenia zewnętrzne